Autor František Janošec

František Janošec Jméno: František Janošec
E-mail: jverona@seznam.cz   (zaslat zprávu)
Telefon: 723148593
Okres: Moravskoslezský kraj - Frýdek-Místek

Pochází ze Starých Hamer ve slezských Beskydech. Má více než pětatřicetiletou praxi v oboru konzervace a restaurování starožitného nábytku a předmětů lidové umělecké tvorby. Vytváří polychromované dřevěné plastiky. Při jejich tvorbě čerpá především z lidových tradic Valašska, severní Moravy a východního Slovenska. Ale základní lidový typ (tvarosloví a polychromii) obměňuje a umělecky přetváří do svébytných výtvarných děl, v nichž se spojuje stará tradice a moderní výraz. Námětově vychází z lidového sakrálního umění (sochy světic a světců, Madon z poutních míst, Piety a betlémy). V menší míře vytváří i repliky předmětů užitných (např. formy na máslo a sýr) a obřadních (např. obličejové masky, masky čertů ap.)
Svá díla vystavoval i v rámci souborných expozic českého lidového umění doma i v zahraničí, je zastoupen ve sbírkách mnoha muzejí – především na Moravě a ve Slezsku. Účastní se přehlídek tvorby, kde získal řadu ocenění. V roce 1998 získal III. cenu na Mezinárodní přehlídce betlémů v Jindřichově Hradci („Bronzový nožík Tomáše Krýzy“)
V současnosti svou znalostí starých lidových technik (včetně polychromie a voskování) a osobní invencí patří ke špičce oboru na Moravě a ve Slezsku.

Díla vystavená v galerii

PRODEJKrálovéKrálovéFrantišek Janošec

PRODEJOvečkaOvečkaFrantišek Janošec

PRODEJKrálKrálFrantišek Janošec

PRODEJBetlem č.62 c.Betlem č.62 c.František Janošec

PRODEJBetlem č.62Betlem č.62František Janošec

Betlem č.61aBetlem č.61aFrantišek Janošec

PRODEJBetlem č.62Betlem č.62František Janošec

E-mail:
Heslo:

Jste také řezbář? Zaregistrujte se a vložte svá díla!

Nejbližší řezbářské akce

Všechny události

Představujeme autory

Autor Petr Komár Soudek

Jeho vystavená díla

Všechna jeho díla (105)

© 2012 – 2024 Oldřich Pokorný | Naprogramoval Marek Klusák | Kontakt | Nahoru