Autor Josef Urban

Josef Urban Jméno: Josef Urban
E-mail: urbanpepik@seznam.cz   (zaslat zprávu)
Web: www.urbanpepik.mistecko.cz
Okres: Moravskoslezský kraj - Frýdek-Místek

Narodil jsem se 30.5.1957. Dětství jsem prožil v Jimramově a od r.1982 bydlím v předhůří Beskyd, v Hustopečích nad Bečvou, obklopený přírodou, manželkou a pěti dětmi, v domě, který jsem si postavil. Vyučil jsem se lesním dělníkem na hradě Veveří, odmaturoval na dřevařské průmyslovce v Hranicích, získal další výuční list truhláře a pedagogické studium v Olomouci. Navíc praktickou školu života všeho druhu, protože do roku 1991jsem vystřídal 10 různých zaměstnání, dělnických i úřednických. Od tohoto roku učím studenty a starám se o praxi, jako vedoucí praxe, na SPŠ a SOUS, obor Nábytkářská a dřevařská výroba (zkáceně dřevařské průmyslovce) v Hranicích. Z lásky ke dřevu a abych uživil své děti, provozuji současně i živnost na vše, „co vám jiní ze dřeva nevytvoří“. Teď, když už skoro všechny děti dokončily vysoké školy a zdraví už tak neslouží, se mohu konečně více věnovat řezbě. Využívám krásy vad různých dřevin a doplňuji je reálnými a abstraktními motivy nebo kameny. Nejraději mám kaštan, dub, švestku, hrušku, nebo jiné tvrdší, přírodně zabarvené dřeviny. Ty už barevně neupravuji, pouze napouštím přírodními oleji. Snažím se „dřevo prací co nejméně pokazit, aby mohlo i nadále vyprávět příběhy a předávat zkušenosti, získané za desítky až stovky let svého růstu.“
Mám za sebou už několik výstav , řezbu používám i na větších realizacích, jako jsou třeba dětská hřiště. Největší mojí realizovanou řezbou je dubová, skoro čtyři metry vysoká socha „BEČVA“ před ZŠ v Hustopečích.
Návštěvníkům doporučuji, aby si plastiky pohladili pokud cítí potřebu a potěšili se tak opravdu vším, co dřevo nabízí při své službě člověku. Moje krédo je:

Nejkrásnější pocit je, když vám dřevo pod rukama rozkvete!

E-mail:
Heslo:

Jste také řezbář? Zaregistrujte se a vložte svá díla!

Nejbližší řezbářské akce

Všechny události

Představujeme autory

Autor Ing Bohuslav Mach

Jeho vystavená díla

Všechna jeho díla (22)

© 2012 – 2024 Oldřich Pokorný | Naprogramoval Marek Klusák | Kontakt | Nahoru