Hlavní stránka diskuzního fóra | Reagovat | Hledat |

Řezbářství a dřevořezba / Povrchová úprava

Návštěvník
#1 | Zasláno: 6. 2. 2012 10:21
Dobrý den,
taky sem tam pro radost něco vyřezávám. Ráda bych zkusila vyřezat loutku a dětem barevný betlém. Nevím ale jakýmy barvami je nejlépe loutku nabarvit zda olejovými nebo akrilovými a taky zda je možné po nabarvení olejovky přetřít včelím voskem? Zatím jsem vše mořila jen vodovými mořidly a poté natírala vč. voskem s terpentýnem, to však dlouho lepí a u loutek, které se většinou neustále berou do rukou není zrovna vhodné. Prosím o rady. Díky Radka
Návštěvník
#2 | Zasláno: 7. 2. 2012 17:19
Venca
Přidal bych vlastní postup k barvení vyřezávaných věcí pro děti.Používám práškové potravinářské barvy a následně voskuji.Barvu rozpustím v malém množství vody cca O,5dl,přefiltruji a naředím na 2dl lihem.Po dokonalém uschnutí vykartáčuji a navoskuji.Pro děti zcela bezpečné a barevné spektrum prodávanýh barev je zcela dostačující.S pozdravem V.Brož
Marcel
Návštěvník
#3 | Zasláno: 11. 2. 2012 11:59
Ahojda.
Loutky je možno též barvit fixem. Které se používají na opravy povrchu dřeva. Výrobce Kohinor cena okolo 150,- Kč

Marcel :-)
VMwood
Návštěvník
#4 | Zasláno: 1. 10. 2013 22:02
Dobrý den.
Nechci vytvářet nové vlákno o povrchovkách a myslím, že tady bude můj dotaz na svém místě.
Chtěl bych se zeptat, jaké jsou rozdíly mezi lněnou fermeží a lněným olejem? Jde mi o to, že bych rád na Fleru prodával malé lipové misky (na buráky,semínka a pod.), ale nikde jsem se nedozvěděl, jestli lněná fermež ne/obsahuje zdraví škodlivé látky? Jen na rezbarstvo.sk někdo psal, že olej upravuje za pomocí olova, což by bylo absolutně nepoužitelné. Chtěl bych mít jistotu, že prodávám výrobky nezávadné, ze kterých se dá bez rizika jíst.
Ještě bych se rád Vás zkušenějších zeptal jak mám chápat pojem rafinovaný lněný olej? Googlil jsem, ale marně.. Odpověď mi moc pomůže. ;) děkuju moc
Oldřich Pokorný
Člen
#5 | Zasláno: 2. 10. 2013 06:57
VMwood
Myslím si, že dostačující odpověď naleznete na http://cs.wikipedia.org/wiki/Ln%C4%9Bn%C3%BD_olej
Jan
Návštěvník
#6 | Zasláno: 2. 10. 2013 13:05
Rád bych toto téma ještě kousek rozvinul, jestli můžu. Prolezl jsem řadu zahraničních diskusí i různých stránek kutilů a všiml jsem si, že tam lněný olej používají poměrně často, ať už surový nebo tepelně upravený (říkají mu "boiled" - vařený). A jak je uvedeno v odkazu od Oldřicha Pokorného, samotný olej je poživatelný, ale fermež díky přídavku kovových sušidel už poživatelná není.

Ovšem ti zahraniční kutilové ve chvílích, kdy se jedná o výrobek, který přijde do styku s potravinami, sahají všichni po něčem, co nazývají "mineral oil", je to čiré, bez chuti a zápachu, vyrábí se údajně z ropy - dá se to vygooglovat i v češtině, i když těch odkazů není moc. Máte někdo vyzkoušený nějaký konkrétní produkt?
VMwood
Návštěvník
#7 | Zasláno: 2. 10. 2013 17:39
Díky moc Oldřichu. Moc mě to sice nepotěšilo, ale aspoň vim, na čem jsem.. :)
Slávek
Návštěvník
#8 | Zasláno: 2. 10. 2013 20:16
Jan
Mám porfektní zkušenosti s "Kaméliový Olej" pro úpravu dřeva. Deci sca120Kč,-
jan macoun
Člen
#9 | Zasláno: 21. 12. 2013 21:05
Jakakoliv mastma vec zalestena do dreva je skvela.kdysi jsem pouzil na jilm veprove sadlo podle stareho receptu.nema to chybu.
t.
Návštěvník
#10 | Zasláno: 21. 12. 2013 21:29
Ten starý recept by mě zajímal.
JOHANA
Návštěvník
#11 | Zasláno: 29. 9. 2017 23:22
Návštěvník
Dobrý den. Nemel by jste prosím nějaké fotky výrobků malovaných potravinařskými barvami? Vyrezavam zrovna loutku marionetu a nemůžu se rozhodnout cim ji na závěr pomalovat. Jdou tímto způsobem malovat i detaily? Nerozpiji se barvy? Předem děkuji za odpověď.
Vladimír Pecholt
Člen
#12 | Zasláno: 27. 11. 2017 22:01
Jan
Ano, ten "jedlý" minerální olej, doporučovaný řezbáři z USA k úpravě misek a lžic mi taky vždycky vrtal hlavou. Jak může být něco z ropy jedlé? Taky že není, ale v USA jej FDA schválil pro široké použití v potravinářství, kosmetice apod., dokonce jako projímadlo v lékárnách, přesto, že je v těle organismů těžko odbouratelný a je podezření na karcinogenní látky v něm. Byl zařazen mezi éčka jako E905a. V ČR a celé EU není schválen pro tyto účely. Já bych se ho vyvaroval.
Vladimír Pecholt
Člen
#13 | Zasláno: 27. 11. 2017 22:21
JOHANA
Dobrý den Johano, s barvením loutek zkušenost nemám. Já používám potravinářské barvy pod vrchní ochranu olejem nebo voskovým balzámem na misky, hlavně čokoládovou hněď, která má příjemný hnědý odstín. Ale k dostání (v dobrých drogeriích) jsou za pár kaček všechny barvy duhy i černá, je možno je ředit a míchat. Ředí se vodou, proto se asi tak hluboko nevpíjí jako lihová mořidla, ale někdo tu psal výše že je ředí i lihem a filtruje. Je třeba dávat pozor na šmouhy a ukápnutí, já to řeším dvěma až třemi nátěry světlejším odstínem. Vyzkoušejte si to nejprve na nějakém dřevě. Přikládám fotku misky. Přeji hodně zdaru.

Přiložený soubor: Miska mořená zven.jpg

Oldřich Pokorný
Člen
#14 | Zasláno: 14. 12. 2017 23:01
Hezký den, potřeboval bych na nějakých výrobcích dosáhnout pozvolného přechodu od světlé po tmavou a nevím si s tím rady. Nevíte někdo, jak na to ?Objevil jsem sice jakási patinovací mořidla, ale ta se musí nanášet stříkáním, a celý efekt vznikne vlastně tím, že někde se stříkne víc a někde míň. Což je na nějaké drobnosti vcelku nepoužitelné

Přiložený soubor: bandicam 2017-12-14 22-54-49-794.jpg

Jste-li registrovaný autor, přihlaste se na hlavní stránce do svého účtu a budete přihlášený i do fóra. Nejste-li zaregistrovaný autor, vyplňte pouze své jméno či přezdívku.

Vaše jméno:

Přiložte obrázků (max. 5), (.png, .gif, .jpg, .jpeg)




 
   Fórum ČeskáTvorba.cz Powered by Simple Bulletin Board miniBB ®

© 2012 – 2024 Oldřich Pokorný | Naprogramoval Marek Klusák | Kontakt | Nahoru