Dobrý den, až teď jsem si všimnul, že ještě někdo zareagoval na můj příspěvek o dobarvování srnčích trofejí a shozu omlouvám se všem, nebyl jsem tu už hodně dlouho.
Nejprve k příspěvku sl. Lídy hypermangan znám ale nikdy jsem ho nezkoušel. Vím, jak se míchá, ale šlo mi víceméně o ořechové slupky, ale i tak moc děkuji za odepsání. Přeji vám mnoho tvůrčí práce a inspirací které najdete v lese a obdivuji takové lidi, jako jste vy. Párkrát jsem to, co děláte, vyzkoušel a vím, že to chce fortel trpělivost a spoustu shozů než se do toho člověk dostane. Když vygravíruji kupříkladu listy do paroží tak také k dobarvení používám plynový hořáček a vepřovou kůži abych list vystínoval.
Ahoj Pepo, přípravek na dobarvování trofejí a shozů za 89Kč o kterém píšeš znám ale nikdy jsem ho neodzkoušel. Píšu oněm ve své brožuře, kterou jsem napsal o dobarvování jako o jedné možnosti jak dobarvit trofeje či shoze. Ale jen se o tomto přípravku zmiňuji, podotýkám jinak ho neznám jak se sním dá dobarvovat. Myslím si, že asi jen v odstínu kaštan ale nejde mi do hlavy jak s nim dobarvit paroží od světlého odstínu kupříkladu po tmavé. Když se uvádí, že stačí potřít nechat trochu ovadnout a hned setřít. Paroží může být i pórovité vlivem špatné mineralizace při ukončení růstu nebo třebas vlivem počasí kupříkladu trofej z úhynu. No a takové nutně musí po aplikaci takového přípravku být matné konzistence a hodně tmavé. Bez patřičného stínování nemůže mít přeci trofej reálný vzhled tak aby nikdo nepoznal, že je trofej uměle dobarvena. Není přeci trofej, jako trofej, každé paroží může mít strukturu pláště jinou. Ale jinak i tobě děkuji za odepsání na můj příspěvek a přeji ti také mnoho úspěchů, a pokud jsi i myslivec tak i mnoho loveckých zážitků.
A teď k poslednímu příspěvku, ahoj Lukáši, s tímto dotazem by ti měla pomoci spíše Lída. Ale pokud ti postačí jen takový strohý postup tak ten zní: ve skleničce ve vodě rozpustíme hypermangan (na špičku nože do cca 3 – 4 cm3) dobře promíchat a nanášet štětcem. Já ale znovu připomínám, že jsem tento postup nezkoušel ani jednou. Věnuji se dobarvování trofejí a shozů jen starým a osvědčeným postupem, který používali naši předci. A to ořechovými slupkami nebo mořidlem které si vyrábím sám. Mořidlo je ale čistě můj vynález, naši předci s mořidlem trofeje nedobarvovali. Také trofeje zásadně stínuji to kvůli lepšímu vzhledu trofejí či shozů a nakonec je i zafixuji, aby byl jejich vzhled reálnější. Přeji mnoho zdaru a ať se dílo daří a ty dobarvením získáš krásnou trofej.
Přiložený soubor: 28112012584.jpg