Hlavní stránka diskuzního fóra | Reagovat | Hledat |

Řezbářství a dřevořezba / Jak ošetřit nevysušené dřevo

 Stránka Stránka 2 z 2:  ««  1  2 
Martin
Návštěvník
#16 | Zasláno: 12. 6. 2015 19:06
Zdravím, vyrezal som sochu (1,5m) z jasena, ktorý už bol mierne popukaný ale pri vyrezávaní sa pukliny už nezväčšovali. Nedávno som to dokončil a pukliny sa začali zväčšovať a niektore už prešli aj stredom. Chcem sa opýtať ako by som zabránil dalšiemu otváraniu puklín aby sa mi to po čase cele nerozpadlo. Niekto mi poradil kupiť kovové platne, ktore maju na jednej strane množstvo drobných klinčekov a natlcť ich z hora a zospodu dreva aby sa pukliny dalej nerozširovali. Myslíte že to pomôže?
Peťule
Návštěvník
#17 | Zasláno: 10. 5. 2016 09:09
Dobrý den, mám dotaz, dostala jsem krásnou plastiku anděla z lipového dřeva a chtěla bych ji něčím přírodním napustit a nevím jestli vosk nebo nějaký olej, aby vynikla kresba dřeva. Bude v interiéru.Díky za radu.
Roman--návšt
Návštěvník
#18 | Zasláno: 27. 6. 2016 09:26
Taky vás všechny zdravím a potřeboval bych vědět jstli mám nechat kůru na kmeni (dub ,jasan)---má někdo zkušenost?
Jan Piroutek - dřevosoustruž ník
Návštěvník
#19 | Zasláno: 21. 1. 2020 03:12
Mám teorii, a pár let praxi, že i mírně vlhké dřevo lze (za)úchránit před velkými prasklinami tím, že jej dlouhodobě máčíme (nejlépe napouštíme v peci při 60°C) olejem a tím se postupně, pomalu, ale jistě vytěsní ze dřeva voda. Buňky dřeva jsou tedy tímto pozvolným procesem nasyceny olejem místo vody, a z toho vypývá stejný, nebo podobný stav tenze (vnitřního napětí dřeva, které způsobuje praskání) , jako když mají v sobě vodu. Napuštěné dřevo olejem jej chrání proti další vlhkosti, písním, ... je velmi příjemné na omak a krásně voní ... Nepoužívat oleje, které snadno žluknou !
Jan Piroutek - dřevosoustruž ník
Návštěvník
#20 | Zasláno: 21. 1. 2020 03:17
... pokud to jde, tak praskliny lze zalepit lepidlem a pak přebrousit. Pro malinkaté prasklinky lze použít i vteřinové lepidlo během obrábění, pro větší praskliny herkules, pro velké praskliny vypěňovací lepidlo. Teprve pak důkladně napouštět olejem.
Jan Piroutek - dřevosoustruž ník
Návštěvník
#21 | Zasláno: 21. 1. 2020 03:21
... byly pokusy i s ohříváním (narušováním vnitřní tenze) dřeva v mikrovlnce, ale u mně ... nic moc. :-(
Možná jsem to jen dělal nějak blbě ...

Snad by při tom ohřevu v mikrovlnce pomohlo vakuum (na odsátí té vlhkosti) a současně něčím napouštět ? (i tím olejem ?) ale kdo ví, jak by to fungovalo ?
 Stránka Stránka 2 z 2:  ««  1  2 

Jste-li registrovaný autor, přihlaste se na hlavní stránce do svého účtu a budete přihlášený i do fóra. Nejste-li zaregistrovaný autor, vyplňte pouze své jméno či přezdívku.

Vaše jméno:

Přiložte obrázků (max. 5), (.png, .gif, .jpg, .jpeg)




 
   Fórum ČeskáTvorba.cz Powered by Simple Bulletin Board miniBB ®

© 2012 – 2024 Oldřich Pokorný | Naprogramoval Marek Klusák | Kontakt | Nahoru