Hlavní stránka diskuzního fóra | Reagovat | Hledat |

Řezbářství a dřevořezba / Oblíbené profily dlátek a typy nožíků na drobou řezbu z ruky

Vítek
Návštěvník
#1 | Zasláno: 1. 6. 2014 19:06
Vaše zkušenosti a typy pomohou při koupi dlátek do výbavy nejednomu začínajícímu řezbáři:))
Jaroslav Hynek Mácha
Člen
#2 | Zasláno: 2. 6. 2014 14:34
Asi nepomohou.
Zkušenosti bývají často nepřenositelné a tipy se mohou minout účinkem.
Každý člověk má jiné priority a co vyhovuje jednomu, druhý bude považovat za nešikovné.

Neexistuje tedy nic, co by se dalo brát za standard. Další problém, že výrobci dlát používají různé číslování a dláto se stejným číslem nemá stejný profil u různých výrobců.

Ale k doporučovaným dlátům z pera zkušených řezbářů:

Ian Norbury doporučuje v knize Fundamentals of Figure Carving na str. 6
č. 9 — 12 mm, 8 mm, 4 mm;
č. 7 – 12 mm, 8 mm, 4 mm;
č. 3 – 12 mm, 8 mm, 4 mm;
č. 11 - 2 mm;
č. 12 – 4 mm ("Véčko" nebo kozí nožka);
+ č. 1 nůž.


Chris Pye taky míní, že vybrat si dláta je na každém, ale když by ho nutili, dává k dobru seznam (v knize Woodcarving Tools Materials & Equipment Vol 1 - str. 92)

č. šířka (") (mm) Popis
02 3/8 10 Zkosené ploché dláto
03 1/4 6 Mělké dláto (přímé)
03 1/2 13 Mělké dláto (přímé)
03 3/4 19 Mělké dláto (přímé)
06 1/4 6 Střední dláto (přímé)
06 1/2 13 Střední dláto (přímé)
06 3/4 19 Střední dláto (přímé)
09 1/4 6 Hluboké dláto (přímé)
09 1/2 13 Hluboké dláto (přímé)
09 3/4 19 Hluboké dláto (přímé)
39 3/8 10 Véčko (kozí nožka)(přímé)
Zvažte také nákup následujících dlát:
vpravo a vlevo krátce prohnuté zkosené ploché dláto, 1/8" (3 mm)
hluboká dláta s "U" profilem – velké (fluter) a malé (veiner)
prohnuté dláto nebo “rybí ocas” v některých z těchto profilů a velikostí.

Konec citace (překladu).

Kdybych se podíval do jiných knih, nabídne se mi jiný seznam od konkrétního člověka.
Bohužel to bývá trochu přístup typu pokus-omyl. Na začátek jen nevybírat zvláštní neobvyklá dláta - nepoužijí se tak často. Určitě spíš v podélném řezu rovná. Dlouze, krátce a zpětně prohnutá dláta se využijí až tam, kde už rovná nemohou...

Základem pro řezbu z ruky může být nůž. Taky nabrousit plochý nůž je pro začátečníka jednoduší než pořádně nabrousit profilové dláto.

A pro řezbu z ruky je velké nebezpečí říznutí do ruky, která dřevo drží. Opravdu velké. Jizvy sice blednou, ale dají se najít... Proto bych doporučoval (když už ne upnutí na pracovním stole) alespoň neprořezové rukavice. Existují v různém stupni prořezu.

Asi jsem moc nepotěšil, ale já při výběru dlát žádné obecné "pravdy" neznám.

Jaroslav "Hynek" Mácha
Lila
Návštěvník
#3 | Zasláno: 2. 6. 2014 19:41
Jaroslav Hynek Mácha
Já bych ještě přidal plexisklpvý štít, helmu a neprůstřelnou vestu....to se pak bude vyřezávat, že jo!!
Luděk Burian
Člen
#4 | Zasláno: 2. 6. 2014 21:17
Joj tak to je řežu v ruce skoro všechno, ze začátku jsem to platil krví a chce to náplasti po ruce, ale pak člověk díky tomu dostane gryf a je bez jizev. A navíc říznutí ostrým se dobře a rychle hojí :-D

Co se týče dlát tak je to asi opravdu individuální podle toho co kdo řeže. Já hodně nožem.
Lila
Návštěvník
#5 | Zasláno: 2. 6. 2014 22:32
Luděk Burian
já jen noži a těch řezanců zas tak moc nebylo, jinak souhlas
Jaroslav Hynek Mácha
Člen
#6 | Zasláno: 3. 6. 2014 21:55
Lila
Před časem na slovenském řezbářském fóru rezbarstvo.sk se do diskuze zapojil člověk s nikem peter. Ten se snažil "zaměstnávat" ochotné členy různými dotazy, odpovědi na některé by byly na celou knihu. Potom vyvolával rozepře. Vytvořil kolem sebe tak negativní prostředí, že tím diskuzi skoro paralyzoval. Přitom sám nebyl ochoten ukázat nic ze své řezbářské tvorby.

Takoví lidé mají na internetu své označení. Říká se jim TROLL. Doporučuje se na ně nereagovat. "Nekrmte trolly".
víc na:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Troll_(internet)

Já na Tvůj příspěvek reaguji, protože doufám, že to není Tvůj případ. Ale pokud budeš tímto způsobem reagovat, tu nálepku si vysloužíš...

Jaroslav Hynek Mácha

Jste-li registrovaný autor, přihlaste se na hlavní stránce do svého účtu a budete přihlášený i do fóra. Nejste-li zaregistrovaný autor, vyplňte pouze své jméno či přezdívku.

Vaše jméno:

Přiložte obrázků (max. 5), (.png, .gif, .jpg, .jpeg)




 
   Fórum ČeskáTvorba.cz Powered by Simple Bulletin Board miniBB ®

© 2012 – 2024 Oldřich Pokorný | Naprogramoval Marek Klusák | Kontakt | Nahoru