Hlavní stránka diskuzního fóra | Reagovat | Hledat |

Řezbářství a dřevořezba / Řezbaři???

 Stránka Stránka 4 z 6:  ««  1  2  3  4  5  6  »» 
Návštěvník
#46 | Zasláno: 28. 2. 2014 10:03
V žádném případě se netastávám těch, kteří si koupí sošku a tu pak okopírují a vydávají za své ruční dílo. Ale co když si někdo, méně zručný řezbář, udělá model např. ze sádry a tento pak na kopírce vyfrézuje do dřeva ?? Nebo dostane zakázku na 16 stejných židlí, a musí udělat 48 stejných noh ? I tehdy je kopírka něco nevhodného ??
Taková frézka se dá využít k ubírání materiálu i bez snímacího čidla, tedy v principu stejně jako bruska apod.
Myslím si, že chyba je v názvu tohoto stroje. Kdyby se jmenoval např. řezbářská fréza, nikdo by nic nenamítal, slovo "kopírka" zavání falzifikátorstvím a proto vzbutuje negativní reakce.
Jak jsem již psal, nejsem zastáncem falzifikátorství, přesto si myslím, že frézka má, hlavně u méně zručných řezbářů svoje místo.
To, jestli řezbář přizná použití kopírky nebo toto dílo vydává za ruční práci, je otázka charakteru.
Oldřich Pokorný
Člen
#47 | Zasláno: 28. 2. 2014 10:05
To je zase ode mě, a zase bez přihlášení
Petr Jirousek
Člen
#48 | Zasláno: 28. 2. 2014 17:25
Jak je to prosté-je kšeft a je tvorba. Dělat 20 židlí /40 noh/ není umění, i když umět se to musí, dělám i dřevostavby,nábytek,dřevěné podlahy, protože sochy mě neživí. Píšu i poezii a taky bych mohl zadat slova do počítače spustit program a takto "tvořit". Nikomu neberu práci na kopírce, pokud na to má zákazníky a baví ho to, tak proč ne. Mezi řezbářství to rozhodně nepatří. Taky se chci dostat na NC obrábění a dělat nábytek v křivkách, ale je to nábytek, nebo stěna. Strom má duši a my se snažíme dlouze,pracně a trpělivě promítnout do dřeva své představy a sny někomu /i sobě/ pro radost. A tak to má být. Někde se třeba sejdou řezbáři s motorovkou /Jičín ?/ a do živých stromů /vysokých pařezů s kořeny/ "tvoří" svá díla - tak to mě připadá dost hnusný.
Slávek
Návštěvník
#49 | Zasláno: 28. 2. 2014 19:14
Souhlas!!!!!
Návštěvník
#50 | Zasláno: 28. 2. 2014 19:59
Návštěvník
Tak ja ako žiak rezbárskej školy a žiak Andreja Iršu nesúhlasím s názorom , že ak použije kopírku menej zručný rezbár tak to nevadí. Práve naopak. Takto sa ten ešte nezkúsený rezbár nenaučí vyrezávať. Ja som s aučil poctivo na začiatku všetko aj som na začiatku sa snažil si zarobiť nejaké peniaze a podarilo sa. A teraz už mi nič nebráni v tom aby som použil aj strojné vybavenie na uľahčenie práce. Začínajúcim rezbárom by som odporúčal začať s nejakými jednoduchými vecami. Vobec ak mu nejde nakresliť si poriadne sošku tak by som sa do sošky zatial určite nepúštal a navštívil skúseného rezbára ktorý všetko rád vysvetlí a ukáže.
Martin Čas
Člen
#51 | Zasláno: 28. 2. 2014 20:02
Návštěvník
To som písal ja.
Slávek
Návštěvník
#52 | Zasláno: 2. 3. 2014 20:31
Bohužel já zase nemohu souhlasit s tebou, i když seš žák lecjaké školy a známého řezbáře. To co jsi napsal, platí poze pro ty, kteří se živí prodejem svých prací...ten kdo pracuje se dřevem pro radost, jeho vůni a radost s toho co se mu podaří vytvořit, neputřebuje svou práci urychlovat žádnými stroji, a už vůbec ne kopírkama....ba ani žádný řezbařsky kurz za desetirisíce korun, ba co ani žádným malířem být nemusí, skušenostmi při práci pozná sám, co a jak dělat a o to je větší radost s povedeného díla......
Martin Čas
Člen
#53 | Zasláno: 3. 3. 2014 19:30
Slávek
Tak ja nikomu nezakazujem ani neprikazujem že musí robiť zo strojným vybavením. Ja len hovorím, že strojné vybavenie možu používať rezbári, ktorý vedia tú istú vec urobiť aj ručne.
Ale zase na druhú stránku si neviem predstaviť nejakého rezbára za ktorým by prišiel zákazník a povedal by mu že chce nejakú sochu za týždeň a ten rezbár by mu povedal že on robí len ručne. Taký rezbár by už nikdy viac neuspel pretože takéto zlé správy sa šíria rýchlosťou svetla. Neviem si predstaviť kolko by robil skúsený rezbár sochu ručne. Aj by si to ručne rezal pilkou. Tak taká socha by trvala tak najmenej 2 mesiace. Ale záleží na každom ako zváži. Ten ktorý sa tým živí strojné vybavenie používať musí ale ten ktorý sa tým neživí nemusí.
Tvoriť pre radosť neznamená tvoriť iba ručne. A len tak pre informáciu nie som z hociakej školy a nie som žiakom od hociakáho rezbára. To čo dokázal Andrej Irša a čo on robí tak to naozaj stojí za to .Je to profesionál nad profesionálov a takú čistú prácu to je nádhera vidieť.
Slávek
Návštěvník
#54 | Zasláno: 3. 3. 2014 22:23
To co jsi napsal ti neupírám, mám jen za to , že lépe je ukázat to co umím já, a ne se chlubit tím jakou mám školu a jaký mistr mš učil, jinak je přece pochpitelné, že dvoumetrové sochy nebudu dělat řezbářským nožíkem, ty ti neudělá ani žádná kopírka, bavím se o malých soškách a radosti z práce, a ne obědnávce na výdělek..holt asi každý amatérsky řezbář mě jistě pochopil....
Martin Čas
Člen
#55 | Zasláno: 4. 3. 2014 16:41
Slávek
Tak radosť z vykonanej práce má asi každý človek keď sa mu podarí. No lenže tu treba podotknúť, že ak to ten človek nevie, tak potom sa s tou prácou trápí a nebaví ho to. Je nutné alebo veľmi dobré aby sa poradil zo skúsenejším. Pretože ak potom dá takúto prácu na internet a zhliadne to skúsenejší, tak už bude mať celé riadky kritiky. A on sám tiež bude vedieť, že sa s tým natrápil a bude ho ot prestávať baviť. Je dpbré napríklad používať modelársku hlinu alebo plastelínu a v tom to lepšie pochopí. Drevo je síce krásne, niektoré aj mekké, ale ak nemá človek dobré nástroje stane sa táto zábava príťažou a znechutením.
josef frnka
Člen
#56 | Zasláno: 5. 3. 2014 11:58
Slávek
Slávku Já tě pochopil moc dobře a naprosto do tečky souhlasím stebou .Ono je hooodně velkej rozdíl mezi tím kdo se stím hraje,protože ho to baví a ten kteří se stím živí .My se netrápíme třeba nepovedenou prací ale my máme radost že jsme to vyřezaly i když vám se to nelíbí ale nám jo :) Problém je u těch kteří se tím živí ty si nejsou jistý jestli dostanou zakázku a taky jestli ty peníze za tu práci dostaneš a pak je problém jesli tě to uživí a můžeš být vyučen nebo samouk .Dnešní době to tak je .
Petr Jirousek
Člen
#57 | Zasláno: 5. 3. 2014 13:52
Řemeslo řezbářské má mnoho vrstev a najde se v něm každý kdo má cit pro dřevo, trpělivost /především/, představivost a pochopitelně i kvalitní nástroje. Časem poznáš svoje limity, co ti jde lépe od ruky, co se líbí a prodává. Dělal jsem koně,madony,papouška,figurky do betléma, různé plastiky z různých dřev a v podstatě stéle hledáš a nacházíš novou inspiraci. Pokud má člověk možnost, tak je asi lépe se řezbařinou na plný úvazek neživit a dělat ze dřeva věci praktické, kde se práce sežene /nábytek,pergoly,zahr.domky,podlahy,obklady/, já ještě kombinuji dřevo s kamenem. Kritizovat se tady mezi sebou moc nemá smysl, spíš jen poradit. Nakonec jsem se přesvědčil i o tom, že ze strany zákazníků by byl zájem spíše o to co já pokládám za kýč a prostě to nedělám i za tu cenu, že musím vynechat svou oblíbenou hospůdku. Hliněné modely a dokonce ani svou kresbu pro vytvoření sochy jsem nikdy nepotřeboval, každý to máme nastavené jinak........a kopírka mě prostě u srdce nebere.
Jaroslav Rosík
Člen
#58 | Zasláno: 5. 3. 2014 19:36
Petr Jirousek
Zdravím.
Mluvíš mi přímo ze srdce jak se říká, se vším co jsi napsal souhlas do posledního písmenka!!
Oldřich Pokorný
Člen
#59 | Zasláno: 6. 3. 2014 22:47
Petr Jirousek
Správně jsi napsal - řemeslo řezbářské........ Dle mého názoru je umění myšlenka, nápad. To ostatní, jak té myšlence dám podobu je již řemeslo. A je již na každém, jak tu realizaci provede. Někdo se přiklání spíš k ručnímu obrábění, jiný použije stroje.
Jako příklad - sochař udělá model, např. ze sádry a tento model předá do slévárny, ať nu to odlijí z bronzu. Druhý udělá taktéž model ze sádry, a podle něho udělá na kopírce hotové dílo. Kdo je "větší" umělec ???
slávek
Návštěvník
#60 | Zasláno: 7. 3. 2014 19:17
jestli na svou poslední otázhu neznáš odpověď, tak je vše co píšeš na nic....
 Stránka Stránka 4 z 6:  ««  1  2  3  4  5  6  »» 

Jste-li registrovaný autor, přihlaste se na hlavní stránce do svého účtu a budete přihlášený i do fóra. Nejste-li zaregistrovaný autor, vyplňte pouze své jméno či přezdívku.

Vaše jméno:

Přiložte obrázků (max. 5), (.png, .gif, .jpg, .jpeg)




 
   Fórum ČeskáTvorba.cz Powered by Simple Bulletin Board miniBB ®

© 2012 – 2024 Oldřich Pokorný | Naprogramoval Marek Klusák | Kontakt | Nahoru