Hlavní stránka diskuzního fóra | Reagovat | Hledat |

Řezbářství a dřevořezba / Řezbaři???

 Stránka Stránka 3 z 6:  ««  1  2  3  4  5  6  »» 
Luděk Burian
Člen
#31 | Zasláno: 17. 2. 2014 18:58
No jo Honzo, ale mě přijde, že šidí i zákazníka pokud není ta kopírka přiznaná. Já bych určitě jinakl platil za originála jinak za kopírku. Je to každopádně složitý téma a v podstatě ať si každý dělá co ho baví a co mu svědomí dovolí :-)
Martin Čas
Člen
#32 | Zasláno: 17. 2. 2014 20:10
Tak s týmto ja vobec nesúhlasím. Hodne rezbárov sa hanbí a bojí priznať si prácu so strojnou výbavou. Ale to je veľmi zlé. Veď doba išla dopredu vo všetkom. I v rezbárstve. Kolkokrát sa dá práca urobiť iba motorovou pílou a úhlovými brúskami a keď tak poprípade nejakými tými frézkami. Ale nevedel by som si predstaviť pilčíka ako by rezal on sochu. On nepozná anatómiu a jej zákonitosti. Píla je len pomocný nástroj. Rezbár má alebo respektíve musí využiť všetko čo moderný svet ponúka lebo ak to tak neurobí zahanbí sa.
Slávek
Návštěvník
#33 | Zasláno: 17. 2. 2014 20:37
To máš pravdu, ale jen pokud tam uvedeš tu skutečnost, že jsi místo rukou a nožíků věc udělal pomocí strojů, které ti současná věda ponůká. Jestli to neuvedeš, tak je s tebe místo řezbáře pouze podvodník a těch je dost. Jinak nevím co bych s toho co ty vyrobíš pilou a stroji nesvedl udělat ručně???
Lupo Anetta
Člen
#34 | Zasláno: 17. 2. 2014 21:01
Martine, zapomínáš na jednu podstatnou věc, pila bruska, frézka a jiné nástroje, to vše je ti k ničemu když nemáš schopnost vytvořit sochu, když nemáš představivost a tu zručnost... to všechno je totiž jen nářadí které ti pomůže od té nejhorší práce, jsou to všechno jakoby tvé prodloužené ruky které musí vést tvůj mozek a tvá fantazie. Pořád jsi to však ty ,který dáva dílu konečnou podobu. Jenže pokud dáš špalek do kopírky a zajdeš si na kafe zatím co stroj děla za tebe, tam nevidím nic společné s řezbářstvím a uměním, tam to za tebe dělá stroj od a do z a o tom je táto debata.
Návštěvník
#35 | Zasláno: 17. 2. 2014 23:42
Vždyť to je uplnĕ jasný! Koukam na lupovu poslední ženskou, /nadherna kompozice/jestli to hruboval motorovkou a krsbu dorazil dremlem nebo dlatem je jeho technika, osobnost a originalita.Muj kamarad kolega pracuje dremlem, ja dlaty,a ndherne se hadame co je lepší,a oba vime ,že dulezita je vlastni skica,kompozice nebo alespoň smyslna inspirace.technika je vedlejší. Jen otazka pohledu. Ale koukněte na tu ženskou,a vidite, že lupo ma koule a vkus jak se na chlapa patří, a asi i nějakou babu musel vidět.A to je kumšt, že neco co vidíme ve snech nekdo dá .a všichni vime že kopirka to nedá.
Martin Čas
Člen
#36 | Zasláno: 18. 2. 2014 06:46
Slávek
Tak ja poznam velmi dobre anatomiu a mam ju dobre nastudovanu. Robil som aj male sosky a tie sa robia skororucne. Toto strojove vybavenie pouzivam len na ulahcenie a urychlenie prace. U strojoveho vybavenia plati to, ze to uz moze pouzivat rezbar len vtedy ak dokaze zhotovit napriklad rucne betlehem alebo nejaku sosku co ja amm uz davno za sebou a kopu dalsich takychto veci. Zacinal som vsetko rucne. Aj doma som zacinal iba dlatom robit vacsie veci. A nebolo to lahke ale postupom casu som si ziskal niektorych ludi ako zakaznikov a som velmi rad ze je tu velka spokojnost. Neodporucam a priam zakazujem pouzivat zacinajucemu rezbarovi strojne vybavenie ak nepozna anatomiu. To je treba nacvicit skusat v hline a robit nakresy.
Martin Čas
Člen
#37 | Zasláno: 18. 2. 2014 06:48
Lupo Anetta
Tak s takymto nazorom dat vec do kopirovacej frezky ani ja nesuhlasim. Kopirovacia frezka nie je pre rezbarov. A vyrobenie diel pomocou strojneho vybavenia nei je lahke. Praca s motorovou pilou je velmi narocna a nebezpečná. A vlastne so všetkým strojným vybavením. Neboj sa niesom začiatočník. Mal som ťažké začiatky.
Martin Čas
Člen
#38 | Zasláno: 18. 2. 2014 06:51
Slávek
Ano ot máš pravdu. rezbár sa nesmie hanbiť povedať to, že danú vec robil aj strojmi. Že si nimy pomáhal. Ale čo som so tak všimol tak niektorý rezbári sa hanbia si to priznať a povedia, že to robili ručne. To nie je dobré. klamú sami seba.
Návštěvník
#39 | Zasláno: 18. 2. 2014 15:22
Často mám také jinou představu o dílech, která se zde někdy prezentují. O tom už ve Fóru padlo mnoho slov, až bychom se opět dostali k nějakému dělení na A, B, C a možná další kategorie? Zkusme nejdřív nazvat věci pravým jménem, když dochází argument začínáme používat DUŠE, CIT jako štít, ale proti komu? Můžeme si třeba připomenout nějaká negativa jako závist, nepřejícnost aj.? Nebo budeme požadovat sekce s duší (s chybami a bez chyb) a bezduší?
V době, kdy jsem začínal tady žádné takové kopírky neexistovaly a vše se řezalo ručně. Jsem z této školy a rozhodně mně to neláká, ani bych neměl tyto možnosti mít kopírovací stroj. Peníze, prostor a pak také hlavně ODBYT těch mnoha výrobků a potíží s tím spojených. Spíš je možné jim přiznat šikovnost. Těch co to nedělají je většina. Jestliže to někdo takto pojal, jde už o to, jestli si model vyrobí nebo ho odkoupí od řezbáře. Rozhodně zde nevystaví několik stejných děl. To právě udělá jen řezbář, který tu hromadu zdolal a s tím se pochlubí. Zákazníci nepřicházejí jen, že chtějí jeden kousek, ale někdy prostě chtějí čtyři hlavice na čtyři sloupky. To jen příklad. Navíc kvůli pár zakázkám to člověk nebude řešit, vezme svoje kopírovací zařízení obkročák, metr nebo šupleru, rozměří a jede.
Rozdílů v typech řezby je tady bezpočet, které nehaním. Jen některé nejsou moje parketa. Pro moji realizaci a spokojenost s odebíráním mi stačí materiál co se vejde upnout do hoblice, případně i dvaceticentimetrový špalík na figurku dostatečně vycvičí moji trpělivost. Jiní se zase potřebují realizovat ke spokojenosti ve dvoumetrovém kmeni. Každému přeji aby se v tom někde našel a byl spokojen se svojí tvorbou s odstraňováním přebytečného materiálu k obrazu svému. Musí mi být jedno jak. Jde spíš o to vysvětlit neznalému potencionálnímu zákazníkovi rozdíly v těchto typech řezby ručního zpracování a strojového kopírování.
Na podzim jsem četl článek, který nějaký redaktor nazval Řezbáři melounů (kytičky v zelené slupce byly docela líbivé). Tak jen doufám, že je sem někdy nebudeme chtít zařazovat. Miloš Kohlíček
Návštěvník
#40 | Zasláno: 25. 2. 2014 23:13
Taky přidám svou trošku do mlýna.
1.) Nejprve k rubrice "Kopíráci". Takovou rubriku, aby byla funkční nelze vytvořit. Nelze nijak kontrolovat, aby práce z kopírky někdo nevystavoval mezi ručními pracemi, čímž by rubrika naprosto ztratila smysl. Ti poctiví by byli posuzováni jako druhořadí, kteří neumí ručně tak používají kopírku a ti "kopíráci" by vystavovali mezi ručními pracemi.
2.) Nevidím rozdíl mezi např. soustruhem, různými mechanickými dlátky, a vůbec všemi mechanickými strojky a kopírovací frézkou. Je to prostě pokrok, který se objeví dřív nebo později ve všech činnostech. A stejně tak, jako řezbáři osmnáctého století odsuzovali třeba vrtačku, tak se dnes kritizuje práce na kopírce. Tím nechci obhajovat nějaké falzifikátory, ale někdy je třeba udělat více věcí stejných, proč neudělat první kus ručně a ostatní na kopírce ?
3.) Před pár lety jsem se taky pokoušel stát se řezbářem, bohužel jsem postupem času zjistil, že jsem víc zámečník jak řezbář. A nevěřili by jste, kolik tvůrčí činnosti se skrývá za vymyšlením, nakreslením a výrobou takové frézky :)
A jsem na ni stejně pyšný jako řezbář na povedenou sošku.
Teď jsem se pustil do výroby cnc frézky, a namodelovat v PC model k výrobě je stejně náročné, ne-li víc, jak vyřezat obdobu ze dřeva.
Oldřich Pokorný
Člen
#41 | Zasláno: 25. 2. 2014 23:16
Ta troška do mlýna byla ode mě, jen jsem si nevšiml, že jsem odhlášený :)
Slávek
Návštěvník
#42 | Zasláno: 26. 2. 2014 19:19
Oldřich Pokorný
souhlasím s tebou ve všem mimo bodu 2. Používat techniku je jedna věc, ale vydávat použití strojů vydávat za ruční práci? to se na mě nezlob je něco jiného!
Petr Jirousek
Člen
#43 | Zasláno: 27. 2. 2014 16:54 | Změnil(a): Petr Jirousek
Každý máme právo na svůj názor. Můj je ten, že věci dělané na kopírce mezi řezbářská díla nepatří. Práce motorovou pilou je přece úplně něco jiného, pokud dělám větší sochu, tak vezmu taky na opracování motorovou pilu,občas používám i brusku. Soustružené věci každý pozná a nehrají si na umění.
Slávek
Návštěvník
#44 | Zasláno: 27. 2. 2014 19:14
Souhlas, o práci s motorovou pilou jsem nemluvil.
jan macoun
Člen
#45 | Zasláno: 27. 2. 2014 23:54
Poslední věc byla větší, zneužil jsem pásový katr, motorovou pilu . Konec dlaty a hoblikem po dědovi, kamarad me nazval masochistou. Jinak kopie podle fotografií z r.1939 což nejde pověsit, tak alespoň tady.A teď sudte.

Přiložený soubor: 20140222_151406.jpg

 Stránka Stránka 3 z 6:  ««  1  2  3  4  5  6  »» 

Jste-li registrovaný autor, přihlaste se na hlavní stránce do svého účtu a budete přihlášený i do fóra. Nejste-li zaregistrovaný autor, vyplňte pouze své jméno či přezdívku.

Vaše jméno:

Přiložte obrázků (max. 5), (.png, .gif, .jpg, .jpeg)




 
   Fórum ČeskáTvorba.cz Powered by Simple Bulletin Board miniBB ®

© 2012 – 2024 Oldřich Pokorný | Naprogramoval Marek Klusák | Kontakt | Nahoru