Hlavní stránka diskuzního fóra | Reagovat | Hledat |

Řezbářství a dřevořezba / Je dřevořezba strojová ještě dřevořezbou ruční?

 Stránka Stránka 2 z 2:  ««  1  2 
Jan Paďour (Janek)
Člen
#16 | Zasláno: 16. 3. 2019 00:06 | Změnil(a): Jan Paďour (Janek)
Právě že jsem četl pozorně, mimo jiné píšeš
„Zde se díla vystavují, některá pozoruhodná, některá odstrašující a je nás skutečně jen pár, kteří se odvážíme k nim něco napsat.“
Vážně tady někomu napíšeš, že jsou jeho díla odstrašující? A seš si jistý, že to čitatele někam posune?
Nebo si jenom myslíš, že jsou odstrašující, ale napíšeš to nějak hezky?
Nebo to „sekání rukou“ za něco, co tu snad niko ani nedělá. Vláďo, člověče, myslím, že sis trochu zapřeháněl.
Jsem zvědavý kdo sám sebe bude považovat za takového borce, aby někomu jinému hodnotil řezbu.
Osobně jsem tedy rozhodně pro větší míru tolerance ke všem odvětvím řezbařiny. Když ho to těší ať si sem každej vystaví právě to co mu zdejší pravidla webu umožní.
Snad mi stačí dech, chce to jistě spěch, nacpati si měch, až budeš mít cech, já budu mít pech.Ty si totiž z těch, co mi klidně řeknou "Ty už toho nech!"
Jaroslav
Návštěvník
#17 | Zasláno: 16. 3. 2019 10:48
Chtěl bych Vám poděkovat za velmi zajímavou diskusi Dlouho jsem ji postrádal.
Jen více diskuse a vzájemné sdílení svých zkušenosti.Byl bych nerad kdyby
to dopadlo jako na Rezbárstvu,kde došlo k ohromnému útlumu.
Ještě jednou díky.
Návštěvník
#18 | Zasláno: 16. 3. 2019 14:32
Ahoj Jaroslave
Ano, kdysi bylo Rezbarstvo hodně navštěvované, ale Pan Irša se dle mého hodně změnil. Byl jsem rád, když pan Pokorný založil tyto stránky, hodně návštěvnosti jim sice ubralo zpoplatnění a od té doby to tu už taky není co bývalo. Asi je dobře že to tady nechává plynout bez větších zásahů, samozřejmě až na ten spam. Uvítal bych, aby tu lidi nemohli být schovaní za nikem, to myslím funguje proti těm tzv. trolům, trochu mi vadí i platba za prémiový účet bez dokladu.
Jan Paďour (Janek)
Člen
#19 | Zasláno: 16. 3. 2019 15:33
Návštěvník
To jsem psal já, Janek
Návštěvník
#20 | Zasláno: 16. 3. 2019 21:39
Jan Paďour (Janek)
Ahoj Janku, já nevím, proč by měl být problém napsat někomu do komentáře pod dílem, který je tam právě proto? Je na každém, jak emotivně popíše svůj dojem, za předpokladu dodržení základní slušnosti a bez posměchu a arogance, samozřejmě. Já třeba se nebudu zlobit, ani cítit dotčený, když mi někdo napíše, že se mu moje dílo nelíbí, nebo že jsem to měl udělat tak nebo tak, naopak to přivítám. A příště už u díla podobné úrovně upustím od vystavení. Taky bych tu moh mít mnohem více děl, než těch devět, jsem začátečník, ale snažím se sem dát jen to, za co se nestydím a pokud možno různé věci, které dělám, nedám sem všech 50 misek, které jsem udělal, co by to mělo za smysl?
A nemusíme si přece psát jen fuj, můžeme se přece i chválit, ne? A já to tak i dělám. Kdo se bojí něco kritizovat, tak ať aspoň pochválí, když se mu něco líbí. A určitě nás to posune. No a když s tím budou mít někteří problém, že neunese případnou kritiku, tak ať požádají admina o malou úpravu software: možnost zvolit si jako YouTube: "Tomuto dílu nelze připojit komentář". Ono samozřejmě - když Pecholt napíše někomu, že se mu jeho dílo nelíbí, může mu to bejt fuk a říct si nojo, zase prudič. Ale když mu to napíše deset lidí, už na tom asi něco bude, že?
Nakonec, o mne nejde, já tu neprodávám. Ale vy, kteří tu prodáváte svá díla, byste se měli brát o to, aby to tu mělo úroveň. Když nebude, nebudou sem lidi chodit ani koukat, ani kupovat. Před časem už tu někdo psal, myslím z CVR na to téma, že váhá zda vůbec dát odkaz na ČTv. zákazníkovi.
No vida, tuhle diskusi už si přečetlo 120 lidí za posledních pár dní, takže je vidět, že lidi to zajímá. Tak ať se nám všem daří a neumře to tu jako na Rezbárstvu.
Vladimír Pecholt
Člen
#21 | Zasláno: 16. 3. 2019 21:42
Nevím proč, zase jsem anonym i když jsem přihlášen, předchozí příspěvek jsem psal já. Vladimír Pecholt
Vladimír Pecholt
Člen
#22 | Zasláno: 16. 3. 2019 21:50
Jan Paďour (Janek)
Ještě Jankovi: :-) Až ti z vedení cechu zakážou řezat, uživíš se určitě jako básník :-))) VP
Návštěvník
#23 | Zasláno: 17. 3. 2019 08:10
A já se zase domnívám, že právě pro to tam ten komentář není, je to galerie , lidi tu mají možnost vystavit i prodat svoje díla, primárně tu jde o návštěvníka zvenčí a ne o komunitu řezbářů. Komunita řezbářů se soustředí právě sem do fóra.
Zamysli se prosím, jak bude působit na potencionálního zákazníka komentář od deseti kolegů ,že to stojí za prd. Povede to jen k většímu propadu mezi začátečníkem a tvorbě jakýchsi elitních skupin. A pak to půjde právě do kopru.

Sebereflexe je jistě nezbytná věc, která utváří charakter člověka, ale o její schopnosti se ji naučit do jisté míry pochybuji. Nezbytnou věcí pro utváření charakteru člověka je také empatie. Každý z nás někdy začínal, každý z nás ale dostal jinou míru talentu sebereflexe i empatie, a každý z nás má ten svůj vrchol hol někde jinde. Každý z nás je ochotný tomu obětovat něco jiného. Věřím, že každý co tu vystavuje, to dělá proto, že ho to baví a ne jen pro peníze. Každý z nás má někde toho komu se to líbí. Protože umění a kýč jsou jen dvě křídla jednoho a toho samého motýla.
Jan Paďour (Janek)
Člen
#24 | Zasláno: 17. 3. 2019 08:12
teď zase jáj, Janek
Návštěvník
#25 | Zasláno: 17. 3. 2019 14:09
Jan Paďour (Janek)
Návštěvník
Janku, já myslím, že ta možnost vyjádření by měla být adresná a konkrétní, je třeba to dílo mít na očích, když o tom chci psát. Abysme nepsali ve stylu "hele tamto tam jak máš vedle toho, co to tam máš..." a nezakládali nová vlákna typu "Komu se nelíbí/líbí Pecholtovo misky". V těch komentech je možno pohotově reagovat, což ve fóru nejde a zabralo by to víc času.
A jak už jsem psal, možná by nebyl problém upravit software a přidat možnost "Nechci komentáře". Jinak nepamatuju se, že by někomu do komentu psal zákazník, to se píše snad vždycky na mail nebo mobil, který tam má každý připojen. No a že neprodá, když bude mít deset špatnejch komentů? Tak to je právě to nakopnutí k sebereflexi, k zamyšlení co dělá špatně, co zlepšit. Ne? Přece kdo jiný tomu rozumí více, než zkušení kolegové řezbáři. A nepředpokládám, že je tu tolik "nafrněných mistrů", kteří by topili začátečníky, spíš věřím, že jim pomohou radou. Jiná otázka je např. CNC vs dláto, tam můžou být rozdílné pohledy. Ale když by se to vyhrotilo moc, tak třeba dojde k založení dalšího oboru a bude to holt vývoj.

Uf, neboj, stejně to zajímá asi jen nás dva, jak je vidět, takže zase bude klídek, smrádek a teploučko :-)

Jinak já na toto téma "diskuse" už budu psát (pokud ještě) jen do dříve založeného vlákna "Diskuse", do kterého to lépe zapadá, abysme v tom nedělali zmatek. Ahoj. Vladimír Pecholt, člen
jenyk. h.
Návštěvník
#26 | Zasláno: 2. 3. 2020 18:09
Dobrý den, vážení. Mohu Vám vyjádřit svůj názor? I já od mládí koketuji s řezáním do dřeva. Považuji se tedy za člověka, který o daném tématu něco ví. Co se týče umění, definujte ho. Kdysi jsem v nějaké publikaci četl srovnání, kdo je větší umělec, ten který nakreslil jedním tahem tužkou slona, ze kterého čiší život, nebo ten který namaloval zajíce že vypadá jak na fotce ? Že se dají spočítat všechny chlupy? Můj otec, kovář, obyčejný kovář, zarytý perfecionista, mi říkal, jak při učnovské zkoušce musel na jedno nahřátí udělat dva hřebíky. Nesmějte se. To není jako že bouchnete kladivem a je hřebík. Ten hřebík musí nějak vypadat, nesmí být ani tlustý, ani hubený, prostě musí mít fazonu. A ten druhý musí být nahlas stejný. Na vlas. Když se řekne, že to bude stovka, musí to být stovka. Co jsem viděl rádoby uměleckých výtvorů, (kovaných) nad kterými by se člověk, řekněme, pokřižoval. Ale zpět k dřevu. Vždy se vnitřně ušklíbnu, když vidím všelijaké patvar a z úst umělce slyším " nechal jsem se vést dřevem" . To často jsou oni, s tou flexou a rašplovým kotoučem. Mám ho taky...
Jenže já vím, že je daleko horší udělat dlátem perfektní rovinu než neurčitou zaobleninu, tak jak se povede. Používám ten kotouč ku pomoci, možná z lenosti ,která je člověku vrozená. Jinak by jsme, milí mojí, ještě skákali z větve na větev. Za to nikoho nehaním,když si pomůže, celý život nedělám nic jiného, než že přemýšlím, jak bych si práci usnadnil. Ale nikdy bych se nesnažil k tomu, abych to pojal jak oni. Párkrát fiknout, tutam zbrousnout a hajdy za sto táců na krám. Ještě vymyslet nějakou príma historku -a je vyděláno. Nesnáším pojem umělecké řezbářství. To je debilita. Řezbářství bylo je a snad bude oborem, kde se vždy snoubila řemeslnost , um a takové to fluidum, duše člověka. To až dnešní doba si hraje na slovíčkaření. Byli jste se někdy podívat v kostele? Když pominu tu základní výzdobu sochy a tak, všimli jste si že jsou tam různé opakující se reliéfy nerozeznatelné jeden od druhého? Druhý, pátý, desátý. Žádné to je ruční práce, čím jinačejší tím lepší. Vše jak podle fotky. Bez CNC. To je umění. A nejlepší, kdoví, možná za pěkně děkuju, panbu zaplať .
Toliko k umění. Podle mého názoru je CNC obrábění frézuňk, nejedná se o řezbu. Asi tak.
Děkuji za přečtení... J¤H

Přiložený soubor: DSC_0454.JPG

Dan
Návštěvník
#27 | Zasláno: 22. 4. 2020 12:30
To je nádhera
 Stránka Stránka 2 z 2:  ««  1  2 

Jste-li registrovaný autor, přihlaste se na hlavní stránce do svého účtu a budete přihlášený i do fóra. Nejste-li zaregistrovaný autor, vyplňte pouze své jméno či přezdívku.

Vaše jméno:

Přiložte obrázků (max. 5), (.png, .gif, .jpg, .jpeg)




 
   Fórum ČeskáTvorba.cz Powered by Simple Bulletin Board miniBB ®

© 2012 – 2024 Oldřich Pokorný | Naprogramoval Marek Klusák | Kontakt | Nahoru