Je dřevořezba strojová ještě dřevořezbou ruční?
Na tuto otázku mne přivedl dotaz návštěvníka tohoto webu, viz komentář:
http://rezbari.ceskatvorba.cz/dilo/9449/ Odpověď je zjevně závislá na čase, ve kterém je položena. V dobách velkých řezbářských mistrů Pavla z Levoče či Ernsta Barlacha by taková otázka nedávala smysl neboť za uměleckou dřevořezbu se považoval pouze výkon ručního nástroje vedeného lidskou rukou. V dnešní době, (správně či nikoliv?), se považuje za dřevořezbu i to, co lze ze dřevěného polotovaru vydobýt jakoukoliv cestou, tedy i tou strojovou (řetězové motorové pily, vrtačky, pásovky, vibrační brusky, CNC obráběcí stroje atd). Pokud připustíme, že se doba mění i v této tradiční oblasti tvorby kulturních hodnot, pak ovšem nezbytně musíme položit hranici, či spíše mantinel (a to bohužel u každého díla zvlášť), kde se ještě jedná o umělecký výtvor a kde míra použití stroje již ze dřeva udělala pouze bezduchý výrobek nevalné hodnoty. Jistou a pohříchu často jedinou hodnotou takového dřevěného výrobku je zejména to, že jej lze přeměnit na světlo a teplo. Otázkou je, kde je tedy ta hranice mezi řezbářským uměním a pouhým strojovým obráběním materiálu? Nemyslím si, že by pro hodnocení úrovně uměleckého výtvoru měla být určující pouze líbivost, cena, prodejnost, utilita, či posudek nebo obliba „nějaké“ konzumující většiny. Mám za to, že tuto hranici lze položit pouze znalostí, zkušeností a citem. Jaká, resp. jak velká skupina posuzovatelů či tvůrců však disponuje těmito nezměřitelnými parametry? Dlužno říci, že v našem prostředí zcela jistě nevelká. Tyto vlastnosti totiž vedou producenta díla kromě jiného i k sebereflexi, která dotyčnému nedovolí produkovat, (či spíše zveřejňovat), výrobky, které žádnou hodnotu nemají. To se samozřejmě týká i výrobků, které vznikly cestou tradiční technologie.
Moje odpověď na dotaz, zda jsou výrobky, které na tomto webu naše firma vystavuje, dílem CNC stroje, zní takto. Nikoliv, jediným nástrojem na zpracování dřevěného polotovaru jsou v naší firmě pouze malé sady neznačkových dlát svépomocí vyráběných z užité oceli, pohonem této tvorby pak není elektromotor, ale čisté lidské úsilí, léty zdokonalovaný um a již zmíněná nezbytná sebereflexe tvůrce. Pro názornost uvádím fotografie z internetových e-shopů, na kterých je zachycen výrobek stejného motivu, tedy znak Srbska veliké formy, vyrobený na stroji CNC. Za povšimnutí stojí plytkost a hrubost řezby, totožné detaily, stopy po kmitání řezné hlavice a celkový dojem, který působí jakoby by se jednalo o dřevěnou hmotu „vyklopenou z bábovkové formy“.
Těžko odhadnout, zda někdy v budoucnu programově řízené obráběcí stroje dosáhnou dokonalosti lidského umu, ale dnes tomu tak rozhodně není a řezbářské umění tvořené rukou a srdcem schopných jedinců, se významně podílí na tvorbě skutečných hodnot lidské společnosti... Zdravím všechny kolegy, A.Petříček
Přiložený soubor: GRB-SRBIJA CNC 1.jpg
Přiložený soubor: GRB-SRBIJA CNC 2.jpg
Přiložený soubor: GRB-SRBIJA CNC 3.jpg
Přiložený soubor: GRB-SRBIJA CNC 4.jpg