Hlavní stránka diskuzního fóra | Reagovat | Hledat |

Řezbářství a dřevořezba / Časopis

 Stránka Stránka 1 z 2:  1  2  »» 
Jozef Miklovič
Člen
#1 | Zasláno: 28. 1. 2013 12:40
Ahoj Všetci,
už cca 3 roky uvažujem nad vydávaním časopisu so zameraním na rezbárstvo. Obsahom by bolo ako pohľad do hystorie tak aj do súčasnosti, rozhovory a profily vedúcich osobností tohto remesla. Ďalej by obsahoval podrobnejšie rozobratie+fotodokumentácia techník ktoré súvisia s rezbárstvom(intarzia,inkrustácia,politúra...), návšteva po zaujímavých pamiatkách atď. Nápadov mám viac. A teraz prečo to chcem robiť. Nepovažujem sa za najvačšieho majstra, ale už mám niake skúsemosti cca 16 rokov profesionálne v obore, školu umeleckého rezbára a žijem tým. Ale najvačším impulzom bolo uviesť veci na pravú vieru. Totiž určité návyky, ak sú pochopené zle(nie schválne) a zle posúvané ďalej, nie je to dobre pre toto krásne remeslo.
Nerozumejte ma zle, nechcem sa nad nikoho povyšovať a myšlienky dávať ako ultimáta. Ide mi len o to skrátiť cestu hľadania a priviesť do povedomia viac medzi ľudí toto krásne remeslo.
Jeden akademický rezbár sochár mi pred niakym časom povedal, že rezbárstvo vymiera a neviem ako vy ale mne sa to moc nepáči.
Budem rád za každú odozvu.
A ešte jedna maličkosť, žijem v Čechách tak by bol vydávaný jazykovo s príklonom na túto krajinu.
Ďakujem.
t.
Návštěvník
#2 | Zasláno: 28. 1. 2013 15:29
Fandím tvému nadšení a zapálení pro věc, ale nedávám tomu moc velkou naději. Už jen z toho pohledu, že řada věcí je dnes na internetu a zbytek se dá pořešit třeba diskuzními fóry. Ve finále se ani moc lidí nechce dělit o zkušenosti, což je například v otázce povrchových úprav i někdy pochopitelné. Pak je tu finační stránka celého projektu. Aby to mělo úroveň a člověk byl ochotný za to pustit korunu, tak potřebuješ kvalitní vzhled, dobrý obsah a minimálně 50 stran textu s kvalitními fotografiemi...dalších 10 stran budeš věnovat sponzorům a jejich reklamním inzerátům, bez jejichž pomoci by to stejně nemohlo fungovat.
Zkus se obrátit na Andreje Iršu, který má s většími projekty zkušenosti, a co ho znám, tak má vždy velmi realistický pohled na věc. Rezbarstvo.sk bez pochyby znáš:o)
Ať se daří.
svaťa
Návštěvník
#3 | Zasláno: 28. 1. 2013 18:55
t.
Ve spoustě věcí co tu píšeš máš pravdu ale zase je spousta řezbářů kteří internet nemají nebo na něm neumějí dělat. Jinak je to dobrá myšlenka a já držím palce i na nohou aby seto povedlo. Jen mě napadlo jak v tom pomoci pokud se to bude vše realizovat. Ti co znají řezbáře kteří tu nejsou registrováni
a nemají internet tak jim o časopisu říct. Prostě prezentace časopisu širší řezbářské veřejnosti, ale pokud bude mít co časopis i třeba těmto starším nabídnout. No a nám kteří internet máme může být užitečný alespoň v tom že bude mnohdy v dílně po ruce. Na rozdíl od internetu, číslo v kterém je rada kterou potřebujem se přeci lépe pamatuje,držím palce.
Jan Paďour (Janek)
Člen
#4 | Zasláno: 28. 1. 2013 19:01
Ahoj Jozefe, nápad je to dobrý. Ale v dnešní době vydávat časopis v papírové podobě v malém nákladu je asi nesmysl. Rozhodně si nemyslím že řemeslo vymírá , stačí se podívat kolik nás je na mapě a to odhaduju že je to tak 50% skutečného množství řezbářů v zemích českých . Dovedl bych si ale docela dobře představit nějaký e- časopis, kde by si mohli číst pouze předplatitelé.
Návštěvník
#5 | Zasláno: 29. 1. 2013 07:10
Viete, už niaky čas mám taký zvláštny pocit niekde vzadu v hlave. Ja som mal to šťastie, že som mal okolo seba majstrov ktorí tomu naozaj rozumeli a dávali mi viac ako v škole alebo knižka. A ja nie som ten typ "všetko si zoberiem do hrobu", podľa mňa to nieje dobré pre remeslo. Choďte sa pozrieť napríklad do IKEA a ak máte vzťah ku kvalitnej práci, tak vás musí prevedenie nábytku nenechať chladným. Žiadne konštrukčné spoje, žiadna technologia aby to malo výdrž, len šroby a aby to vydržalo 2 roky. Neviem ale pripadá mi to ako podraz na ľudí.
Účelom časopisu by malo aj byť ukázať ľudom aj to, že takto je to správne, kvalitnejšie a potom by aj mali možno viac pochopenie pre finančnú náročnosť. Nie som nejchytrejší na svete a do konca života mám čo objavovať, ale niekedy na forach sa objavujú a to nechcem nikoho uraziť, chyby v postupoch. Ak ak túto chybu použije ďalší a ďalší, vziká z toho zbytočný zmatok.
Chcel by som vytvoriť časopis pre rezbárov, ale aj dať o nás vedieť verejnosti ešte o trocha viac ako je dnes.
A papierová forma(a popri tom aj elektronická) ma napadla pretože aj ja si rád obľúbené čtivo rád vezmem na WC, do vane atď. Preto som si myslel, že by papierová forma mohla mať aj dnes ešte zmysel.
Návštěvník
#6 | Zasláno: 29. 1. 2013 08:20
Viete, už niaky čas mám taký zvláštny pocit niekde vzadu v hlave. Ja som mal to šťastie, že som mal okolo seba majstrov ktorí tomu naozaj rozumeli a dávali mi viac ako v škole alebo knižka. A ja nie som ten typ "všetko si zoberiem do hrobu", podľa mňa to nieje dobré pre remeslo. Choďte sa pozrieť napríklad do IKEA a ak máte vzťah ku kvalitnej práci, tak vás musí prevedenie nábytku nenechať chladným. Žiadne konštrukčné spoje, žiadna technologia aby to malo výdrž, len šroby a aby to vydržalo 2 roky. Neviem ale pripadá mi to ako podraz na ľudí.
Účelom časopisu by malo aj byť ukázať ľudom aj to, že takto je to správne, kvalitnejšie a potom by aj mali možno viac pochopenie pre finančnú náročnosť. Nie som nejchytrejší na svete a do konca života mám čo objavovať, ale niekedy na forach sa objavujú a to nechcem nikoho uraziť, chyby v postupoch. Ak ak túto chybu použije ďalší a ďalší, vziká z toho zbytočný zmatok.
Chcel by som vytvoriť časopis pre rezbárov, ale aj dať o nás vedieť verejnosti ešte o trocha viac ako je dnes.
A papierová forma(a popri tom aj elektronická) ma napadla pretože aj ja si rád obľúbené čtivo rád vezmem na WC, do vane atď. Preto som si myslel, že by papierová forma mohla mať aj dnes ešte zmysel.
Jozef Miklovič
Člen
#7 | Zasláno: 29. 1. 2013 08:24
Niak sa mi nedarí poslať príspevok pod svojim menom Jozef Miklovič, ale ako návštevník, ale myslím že je to patrné že som to písal. :)
t
Návštěvník
#8 | Zasláno: 29. 1. 2013 12:46
Rozumím myšlence, která vás žene vpřed a fandím ji. Ale jak jsem již zmínil, tak si myslím, že to ztroskotá na finanční náročnosti celého projektu a nedostatku sponzorů. Šel bych úplně jinou cestou. Na trhu je řada kvalitních knih o truhlářském zpracování dřeva, ale o řezbářství vlastně dobrá žádná - až na výjimku Třísky s dílny řezbáře od pana Kotrby. Pak je tu velmi dobrá monografie pana Gajdy a pana Patřičného a nesmím zapomenout zmínit Řezbu motorovou pilou od Andreje Irši. Chybí tady však moderně pojatá velká encyklopedie řezbářství s kvalitním křídovým papírem, kde bude kromě techniky řezby historie i současnost tvorby v Čechách a na Slovensku. Klidně ať stojí 2 tis.Kč, rád bych ji v knihovně měl. Zároveň si myslím, že na takovou věc se budou i snadněji shánět sponzoři. Sám bych tuto knihu také podpořil.
Návštěvník
#9 | Zasláno: 29. 1. 2013 18:57
Nápad ne pro tuto dobu a místo, kde žijeme. Myšlenka je dobrá, která ale zřejmě bude odsouzena k neúspěchu pro pozdější nedostatek všech nutných ingrediencí, především financí. Nebude na zaplacení tiskárny, redaktora, grafika, korektora, (aby časopis nebyl ryzí amatérismus) budou problémy s distribucí, komu je to určené a kdo to bude vlastně kupovat. (Jen řezbáři? ). V porevoluční době konce 20. století skončilo díky nedostatku peněz nebo i různým tunelům mnoho zajímavých a slibně se z počátku rozvíjejících projektů a dnes v ekonomické krizi společnosti to je totéž. Pokusil bych se ztotožnit s Vaší myšlenkou v menším měřítku, kdy dokážete říci co chcete postupně. Třeba zkusit nějaký typ časopisu, možná z těch hobby magazínů nebo úplně jiné a přijít tam s jasnou koncepcí obsahu třeba jen na stránku. Každý měsíc pravidelných nových odborných informací a povídání o tomto oboru, který by mohl být i pro dnes už rozjetý časopis přínosem. Možné i pokračování až do vyčerpání tématu či spíše Vás jako autora. I to internetové zpravodajství a vydávání musí někdo neustále redigovat. Orientovat se v historii, sehnat informace ze současnosti, pravidelně vše roztřídit a zpracovat, zkorigovat, upravit text a foto, to je tolik času, že přestanete stíhat vlastní tvorbu a řemeslo.
I když skoro samá negace nic ve zlém, přesto fandím Vašemu elánu něco tady rozhýbat. mk
Jozef Miklovič
Člen
#10 | Zasláno: 30. 1. 2013 15:22
Ja mám taký plán, najskor vydať cca 10 až 20 čísiel na zoznámenie rezbárom a verejnosti. Náklady by boli samozrejme na moje bedrá, s tým počítam. Mám totiž kopec nápadov a myslím že by som to mal aspoň skúsiť. Rozmýšľaľ som ho vydávať 1/4 ročne,na začiatok, aby som to zvládol. Ďalšia zo stratégií je pripraviť si aspoň 2 čísla v predstihu(okrem samozrejme aktualít), pre istotu. Prvé číslo chcem dať volne aj na internet, aby sa vykrištalizovala forma, pretože nechcem vydávať časopis pre seba, ale pre nás. Mám nápad ako interaktívne prepojit papiarovú a elektronickú formu, a hromadu ďalších vecí.
Prvé číslo chcem stihnúť do prázdnin a veľmi by som si vážil odozvu ako od rezbárov, tak aj od širšej verejnosti. Chcel aby tam boli aj preberané aj techniky súvisiace s našim remeslom.
No je toho dosť a ja si to uvedomujem, ale niak mi tá myšlienka nedáva spávať.
A ešte jedna poznámka k nápadu písať do už zavedeného časopisu. Tomuto by som sa rád vyhol. Chcem aby bol časopis identifikovateľný, aby niekde nesplynul, takže to skúsim solo.
Moc vám všetkým ďakujem za odozvu, teší ma váš záujem.
A predsa ešte jedna vec. Zatiaľ mám tieto pracovné názvy:"Umělecký řezbář, Já,řezbář, Řezbářský spravodaj, Seget a Řezbářske listy".Čo vy na to? Moj favorit je zatiaľ číslo 2. Chcel by som aby tento časopis bol pre nás, aby ste mali právo ho tvoriť pomocou pripomienok.
Ešte raz ďakujem za odozvu, vidím že by to nemuselo biť márne.
josef frnka
Člen
#11 | Zasláno: 30. 1. 2013 19:05
Jozef Miklovič
Ahojky Josef,já si myslím že je to dobrej nápad a věřil bych že by byl o něj zájem.Dát název Já,řezbář by byl super název.Dávat tam šablony,výkresy které bychom si je obkreslily na dřevo a podle postupu vyřezávat,pro začátečníky idealní nápad a uvítají to.Dávat tam inzerce,akce Sympozium.Určitě bych to uvítal jako dobré počteníčko do lesa na vandru nebo i na wc,koupání,ba dokonce brát si ho do dílny jako inspirace které by zaujaly,vždyt tam budou určitě náměty jak si co vyrobit,né každý má v dílně pc,notebook či tablet.Je pravda že dnes má né každý internet a takovej časopis se hned jen tak neztratí,hned vybízí jak že to tam psaly?To co mě zajímalo :) Držím vám palce a vím že to nebude jen tak tak jednoduché jak píšou tu ostatní.Ale co když? chce to vyskoušet a pak by se to mohlo rozjet.
Jan Paďour (Janek)
Člen
#12 | Zasláno: 31. 1. 2013 01:08
"Dřevo,můj svět."
časopis nejenom pro řezbáře

Jen takový nápad, pro mě je řezbařina především o tom materiálu - bez dřeva není řezbářů
Hanka Čížková
Člen
#13 | Zasláno: 31. 1. 2013 10:29 | Změnil(a): Hanka Čížková
Jan Paďour (Janek)
To je moc hezký název i důvod :)

Jozef Miklovič
Váš nápad s časopisem se mi líbí. Už tyto stránky byly pro mě "objevem" kolik lidí se zde, v Čechách i na Slovensku, řezbářstvím zabývá. A sama jich znám minimálně ještě 10, kteří zde nejsou registrováni. Musím přiznat, že jestli nějaké časopisy odebírám, tak jsou to právě ty úzce specializované, které jsou vydávány jen v menších nákladech. A o tento bych zájem měla :). Také se mi víc líbí nápad s časopisem než s knihou, to protože se můžou stále přidávat "novinky" nebo věci či Tvůrci opomenutí, kterých si třeba někdo všiml později ... Ale sama nemám žádnou zkušenost s tím jak je to náročné. Nejen sběr materiálu, ale hlavně finančně...
Takže za mě : FANDÍM VÁM:))
Miloš Kohlíček
Člen
#14 | Zasláno: 31. 1. 2013 12:21
Titul JÁ, ŘEZBÁŘ zní namyšleně, jako když nad něho není. V první variantě názvu se pozastavuji nad slovem UMĚLECKÝ, které se dnes již stále používá. Je také řezbář neumělecký? Nebo se posuzuje a rozlišuje na ty, kdo tvoří misky, betlémy, ornamenty, sochy či dnes práce s řetězovou pilou apod. Jen umělecké řemeslo (pod to spadala dříve i výroba těch soch) bylo základem řezbářství a ten výraz "umělecký" je tam až druhotně. Nestačilo by slovo, které je skromnější a zní velmi dobře - ŘEZBÁŘ? mk
Jozef Miklovič
Člen
#15 | Zasláno: 31. 1. 2013 15:43 | Změnil(a): Jozef Miklovič
Ten názov je ako som písal čisto pracovný a je to prístupné k nápadom a názorom. Názov " Umelecký" má poukazovať na určitú profesionalitu, úctu k tradičným hodnotám. Neviem ako Vy, ale ja za tie roky sledujem skreslený pohľad verejnosti na túto tvorbu. I keď asi niekoho nahnevám, ale sú jedinci ktorý používajú zaradenie do tohto odvetvia(účelovo) a nejde im o kvalitu,úctu k remeslu, ale iba o zisk. Chcel by som aby tento časopis(ak sa to podarí) nútil k zamysleniu, či by sa nevyplatilo pri konkrétnej práci zotrvať ešte niaku tú hodinku navyše. Nejde o začiatočnícku neskúsenosť, ale o kalkul ktorý škodí. Áno umelecký som napísal zámerne. Tiež sú stolári(truhláři) klasický ale aj umelecký. Maliar izieb málokedy zvláda malbu na plátno, kováč je tiež štandartný ale aj umelecký.
V dobách dávmo minulých bol len rezbár, máte pravdu, ale boli cechy ktoré kontrolovali kvalitu a to dosť neúprosne a kvalitatívny priemer bol dosť vysoký. V dnešných školách by ste myslím našiel názov oboru "umelecký rezbár" a nesúvisí to s nadutosťou, ale skor poukazuje na určitú informovanosť a technologické znalosti a zdatnosti. Veď nakoniec rezbár to nie sú iba dláta.
Tieto riadky ktoré sú tu prezentované odo mňa, sú akýmsi prieskumom, či to má vobec zmysel, či by bol vobec záujem. Ja vítam nápady, pripomienky. Nie som predsa blázom aby som si myslel, že ja to viem najlepšie. Chcel by som len priblížiť postoje lúdí ktorí možu inšpirovať, od ktorích sa možme učiť, nevyjímale mňa.
Moc ďakujem za ohlasy.
 Stránka Stránka 1 z 2:  1  2  »» 

Jste-li registrovaný autor, přihlaste se na hlavní stránce do svého účtu a budete přihlášený i do fóra. Nejste-li zaregistrovaný autor, vyplňte pouze své jméno či přezdívku.

Vaše jméno:

Přiložte obrázků (max. 5), (.png, .gif, .jpg, .jpeg)




 
   Fórum ČeskáTvorba.cz Powered by Simple Bulletin Board miniBB ®

© 2012 – 2024 Oldřich Pokorný | Naprogramoval Marek Klusák | Kontakt | Nahoru