Hlavní stránka diskuzního fóra | Reagovat | Hledat |

Řezbářství a dřevořezba / Dláta pro drobné řezbářské práce

Eliška
Návštěvník
#1 | Zasláno: 17. 11. 2012 20:15
Pánové, tedy předpokládám převážně pánové :)

Chci koupit jako vánoční dárek své mamince nějaká kvalitní dlátka. Zároveň chci, aby to bylo překvapení, tudíž se nechci vyptávat, co přesně by se hodilo.

Nabídka na netu je opravdu široká - až tak široká, že opravdu netuším, co koupit. Maminka dělá samé drobné věci, dřevěný šperk a loutky. Její dosavadní vybavení je spíše skromné a pokud vím nejčastěji je vidět se skalpelem či nožem.

Můžete mi prosím poradit, jaká dlátka nebo případně jiné nástroje jsou pro podobné věci vhodná? Prohnuté, rovné, duté, (co je třeba kozí noha fakt netuším)? Teď jsou různé délky ostří, různé profily a šířky profilů. Řezbář aby se v tom vyznal a to já opravdu nejsem.

Je mi jasné, že úplně univerzální rada asi neexistuje, ale kdybyste si chtěli přát nějakou vychytávku k drobné řezbářské práci, co by to bylo?

Děkuji komukoliv, kdo mi poskytne nějakou radu.
Eliška
Jan Paďour (Janek)
Člen
#2 | Zasláno: 17. 11. 2012 20:45
Ahoj Eliško , pokusím se poradit jak umím. Pakliže si maminka do teď poradila pouze se skalpelem tak by si měla nejprve určitě uvažovat o řezbářském nožíku, z malých dlát by to pak měli být tyto : mělké duté 2x širší a užší , dláto hluboké duté profil U 2x širší a užší, a profil V, vše v patřičném rozměru podle toho na jak velkých řezbách maminka pracuje, zda řeže v ruce, či si řezbu upíná.
Eventuelně můžete zakoupit nějakou sadu , která obsahuje více méně základní dláta a nožík, někdo tu nedávno nabízel Narex sadu za trochu lepší cenu.
Také bych zvážil zda by nebylo dobré obdarovat maminku poukázkou na nákup dlát do vyše xx kč dle vlastního výběru. Tak se vyhnete tomu, že z Vašeho dárku bude nepotřebný krám.
Přeji šťastnou ruku při výběru, a mamince mnoho zdaru.
Eliška
Návštěvník
#3 | Zasláno: 17. 11. 2012 21:12
Ahoj Janku, díky za odpověď.

Ona maminka nějaká dlátka také má, tuším, že hned dvě sady nějakých základních. Ale nepoužívá je a moje úvaha je tedy asi taková, že proto, že jsou špatná. Myslela jsem tedy, že koupím 2-3 nějaká opravdu kvalitní.

Širší a uzší - to je zhruba v mm kolik? :) Našla jsem malá ruční dlátka Pfeil od 0,5 mm do 14mm. A s těmi profily, oni to mají nějak blbě značené, profil B1 - B25.

Maminka řeže převážně v ruce, přikládám obrázek její práce.

S tou poukázkou máte pravdu, ale já to nějak risknu, nesnáším poukázky pod stromečkem :)

Ještě jednou díky Eliška

Přiložený soubor: Snímek 024.jpg

David
Návštěvník
#4 | Zasláno: 18. 11. 2012 15:41
Ahoj Eliško,
před časem jsem si koupil Tuhle sadu dlátek do ruky
(viz odkaz: http://frantisekcerny.eu/obchod/rezbarske-sady-dlat/322-sada-5-rezbarskych-dlat-do-dl ane.html)
a zdá se mi, že je to na malé věci v ruce docela dobré.

David
Jan Paďour (Janek)
Člen
#5 | Zasláno: 18. 11. 2012 18:27
Pěkná sadička co navrhuje David nebo je tam ještě 9.dílná ta by byla taky dobrá.
A maminčin pavouk je moc pěknej, já si taky jednoho vyřezal mám ho před domem a má cca 3metrý :)
Eliška
Návštěvník
#6 | Zasláno: 18. 11. 2012 23:14
Děkuji, Davide, jo to je inspirace.

Janku, toho pavouka bych chtěla vidět :) Nennašla jsem ani tu ani na vašem webu. A že máte pěkné věci!

Eliška
Jan Paďour (Janek)
Člen
#7 | Zasláno: 20. 11. 2012 23:28
Tady je

Přiložený soubor: DSC_0962+.jpg

josef frnka
Člen
#8 | Zasláno: 21. 11. 2012 11:46
Jan Paďour (Janek)
Tybrdo Janku ta tarantule je super,moc krásná práce :)
Jan Paďour (Janek)
Člen
#9 | Zasláno: 24. 11. 2012 20:02
Děkuji, dětem se líbí, sousedka ho obcháží velkým obloukem :)
Tom Cidlik
Návštěvník
#10 | Zasláno: 25. 11. 2012 01:51
Milá Eliško. Spolu s mým kamarádem organizuji již 16 let vždy v létě řezbářské kurzy pro začátečníkv pod názvem "LOUTKA", Za ty roky jsem účastníkům zprostředkovávalnákup zákl sady drobných dlát a nožíků různé provenience. Narexy, Pfeily od Míše Molína Ebeny od Vaculíka Krásné nástroje od Jardy Tkadlečka aj. V současnosti se ukázaly jako nejlepší perfektně dílensky zpracované nástroje košíckého výrobce pana Petra Meszároše pod zn "STEIN"Po dohodě s panem meszárošem mi pro frekventanty kurzu připravuje sady zákl. typů dlát(7ks +nožík v praktickém koženkovém obalu za 3500,- kč. Porovnáme-li kvalitu a cenu výrobku, mylím si ,že v současnosti na našem trhu není relevantní konkurence . Buď jsou dlátka stejné kvality , ale o třetinu dražší a nebo kvalita a zpracování za Steinem pokulhává. Doporučoval bych tedy pana meszároše. Atmosféru na mých kurzech můžete nasát na www.cidlik.cz
Tom Cidlik
Návštěvník
#11 | Zasláno: 25. 11. 2012 01:55
ChlapiZ toho pavouka jde strach! dokonale zpracováno!Tom
Slávek
Návštěvník
#12 | Zasláno: 2. 10. 2013 20:28
Eliška
Taky to může být tím, že se ty nožíky prostě nenaučila používat, pak je koupě jakékoliv sebelepší-držší sady na nic.....
Franta
Návštěvník
#13 | Zasláno: 27. 11. 2013 14:44
A nebyl by tam pavouk i na tchýni ???
Plž
Návštěvník
#14 | Zasláno: 2. 12. 2013 08:21
Třeba ještě není pozdě s další možností od jednoho začátečníka.

Začínal jsem pouze s nožem a chtěl jsem koupit něco co se drží podobně jako nůž, protože jsem byl na nůž zvyklí.
Nakonec jsem si vybral tohle http://www.drevorezba.cz/detail.aspx?kategorie=4113. Už je mám asi dva roky a zatím si nemůžu stěžovat a to většinou řežu co dům dal takže třeba šeřík, lísku, habr, meruňku, olši.

Řežu převážně v ruce a ač mám i jiná dlátka třeba od pana Bednáře (http://www.rezbarskadlata.cz/) a ještě jedny po pradědečkovi tak v obýváků doma se stejně nejlépe pracuje s těma Power Grip.

Jediné co mě na tom v současné době vadí jsou lakované rukojeti, kloužou v ruce.

A jako příklad jedna lžička (pokud se mi sem ten obrázek vloží). Moc nehodnoťte byl to jen pokus protože samotná lžička se nepovedla tak jsem si řekl když už kazit tak pořádně.

A když už jsem u těch pavouků tak jeden hodně jednoduchý co jsem dělal dětem na tábor.

Plž

Přiložený soubor: PICT8396.JPG

Přiložený soubor: PICT8428.JPG

Jste-li registrovaný autor, přihlaste se na hlavní stránce do svého účtu a budete přihlášený i do fóra. Nejste-li zaregistrovaný autor, vyplňte pouze své jméno či přezdívku.

Vaše jméno:

Přiložte obrázků (max. 5), (.png, .gif, .jpg, .jpeg)




 
   Fórum ČeskáTvorba.cz Powered by Simple Bulletin Board miniBB ®

© 2012 – 2024 Oldřich Pokorný | Naprogramoval Marek Klusák | Kontakt | Nahoru